Jdi na obsah Jdi na menu
 


Carl Weathers :

28. 11. 2007
Obrazek

Obrazek

Carl Weathers

Místo narození

New Orleans, Louisiana, USA

Datum narození

14. ledna 1948 (Kozoroh)
62 let

Životopis
Carl Weathers se narodil 14. ledna 1948 v New Orleans v Louisianě a v polovině 70. let vyměnil kariéru fotbalové hvězdy (hrál jako zadák za tým Oakland Raiders) za neméně úspěšnou dráhu filmového a televizního herce. Zahájil ji v roce 1975 jednorázovým hostováním v televizních seriálech a malými rolemi ve dvou blaxploitation snímcích režiséra Arthura Markse FRIDAY FOSTER (1975) a BUCKTOWN (1975). Objevil se tu po boku černošských akčních hvězd Pam Grier (FOXXY BROWN), Yapheta Kotto (BĚŽÍCÍ MUŽ) či Freda Williamsona (ČERNÁ KOBRA), jejichž řady měl v 80. letech spolu s Mr. T (ROCKY III), Billem Dukem (KOMANDO) a dalšími rozšířit.

Průlom přišel o rok později s rolí velkohubého boxerského šampiona Apollo Creeda ve sportovním dramatu ROCKY (1976). Film provázel obrovský komerční ohlas a v Oscarovém klání na jaře následujícího roku ukořistil tři zlaté sošky, mj. i tu za nejlepší film. Weathers sice jako jediný z ROCKYHO hereckého ansámblu nebyl nominován, ale stejně jako pro představitele titulní role Sylvestera Stallona se i pro něj stala ta jeho (neskrývající inspiraci Muhammadem Alim) rolí průlomovou a životní. Následovaly malé role v dobrých (BLÍZKÁ SETKÁNÍ TŘETÍHO DRUHU, ODDÍL 10 Z NAVARONE, NA ŽIVOT A NA SMRT) a velké role ve špatných, výlučně televizních snímcích. V roce 1979 se vrátil k Apollo Creedeovi v druhém ROCKYM, kde dali pro velký úspěch se Stallonem odvetu století.

I v dalších letech patřily nové díly ROCKYHO k tomu nejlepšímu, co se mu dostalo na stůl. V ROCKY III (1982) prošla pod vlivem nastupujících 80. let celá série a s ní i Weathersova postava zásadní proměnou. Showmana Apolla vystřídal zvířecí zabiják Clubber v podání "zlobivého černocha" Mr. T (kterého ROCKY III udělal stejně jako Weatherse udělal ROCKY) a někdejší soupeř Apollo zaujal místo Rockyho mrtvého trenéra, důvěrníka a nejlepšího přítele. Žánr série se posunul od sportovního dramatu k brutálnímu akčnímu filmu a spolu se stejně laděným čtvrtým dílem o tři roky později poukázal na Weathersův potenciál coby akční hvězdy.

Ten si uvědomil producent akčních filmů jako KOMANDO nebo SMRTONOSNÁ ZBRAŇ Joel Silver a po Apollově smrti ve čtvrtém díle nabídl Weathersovi na zkoušku vedlejší roli v akční sci-fi PREDÁTOR (1987) s Arnoldem Schwarzeneggerem, kde se setkal s jinou černou akční hvězdou 80. let Billem Dukem. S tím si zahrál i o rok později v akčním filmu ACTION JACKSON (1988) opět v Silverově produkci, kde se dočkal své první hlavní role ve velkém filmu a který se bohužel stal propadákem.

V 90. letech začala jeho kariéra podobně jako u mnoha jiných hvězd 80. let rychle uvadat. Zahrál si ještě v několika akčních béčkách jako HURRICANE SMITH (1992) či televizní NEVIDITELNÉ KOMANDO (1997) a jeho pokračování (1999) a objevil se v pár komediích Adama Sandlera (RIVALOVÉ, MALÝ NICKY - SATAN JUNIOR, OSM BLÁZNIVÝCH VEČERů). V roce 2005 vystoupil v reality show Sylvestera Stallona "CONTENDER" (Zápasník), v níž šestnáct slibných mladých boxerů bojuje o postup do finále v LasVegas a milion dolarů. Je členem Olympijského výboru Spojených států.