Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dolph Lundgren :

27. 11. 2007
Obrazek

Dolph Lundgren

Herec

Datum narození:
03.11.1957 
Místo narození:
Stockholm, Švédsko 
Znamení :
Štír
Životopis: Dolph Lundgren je synem inženýra a filoložky. Od čtrnácti let se věnuje karate, v němž se stal trojnásobným mistrem Evropy (1980, 1981 a 1983). Jako vynikající student chemie, matematiky a fyziky na Královském technologickém institutu ve Stockholmu získal stipendia ke studiím na Washington State University, Clemson University v Jižní Karolině, University of Sydney v Austrálii a Massachusetts Institute of Technology. Herecké vzdělávání v New Yorku si platil z výdělků příležitostných zaměstnání (mj. pózoval pro reklamní fotografie do sportovních časopisů).

Známost s černošskou excentrickou zpěvačkou, modelkou a herečkou Grace Jonesovou mu vynesla malou roli v bondovce Vyhlídka na vraždu (r. J. Glen). Rázem se prosadil úlohou ruského boxera Ivana Draga, který jako amatérský mistr světa vyzve k souboji svého amerického kolegu (Sylvester Stallone), v boxerském thrilleru s politickými podtexty Rocky IV (r. S. Stallone).

Vedle Sylvestera Stalloneho, Arnolda Schwarzeneggera a Jean-Clauda Van Damma se postupně vypracoval na jednoho z nejpopulárnějších představitelů svalnatých hrdinů laciných akčních thrillerů, kde však nemá prakticky možnost odhalit své herecké kvality, zato neustále přesvědčuje o své tělesné zdatnosti, ať už jako obhájce a mstitel spravedlnosti (Temný anděl, Čas pomsty, Střelec) nebo psychopatický zabiják (Univerzální voják).

Nepříliš zdařilé vybočení ze stereotypu supermanských borců učinil v postavě losangeleského reportéra Mika Andersona, pátrajícího v Izraeli po pozadí teroristického útoku na americkou námořní základnu, ve špionážním thrilleru Kamufláž (r. M. Coto).

Na podzim 1994 pobýval v Praze při příležitosti natáčení akčního snímku Střelec, v němž ztělesnil amerického agenta českého původu Michaela Danea, který přijíždí do Čech, aby dopadl a zneškodnil vraha kubánského velvyslance. 1994 se D. L. oženil s módní návrhářkou Anette Qvibergovou, s níž má dceru Idu Sigrid (nar. 1996).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dolphík

(Lusy, 3. 9. 2009 12:17)

Jo,on je vážně kus krásnýho chlapa,nejvíce mu to seklo v Rockym.

Doplh

(Gina, 3. 2. 2009 11:25)

jeho vrcholová role! jako tenhle Švéd se do role Draga hodil vážně moc dobře..! jak bojoval s rockym tak se mi líbilo jak řekl: "tohle neni člověk,tohle je kus železa" pořád to slyším v hlavě :-DD